FACEBOOK

Latest News


also in the news :
15/01/2020
Season, 2020Weekend 15th / 16th February with Community...
29/08/2018
PDP Booklet.pdf
17/06/2018
The Wdsl are open for applications for Coaches to work...
02/09/2016
Click Here To Download Call for participation Football...

Upcoming Events

Roll of Honours


Roll of Honor 2019


                                                                        League Winners                              League Runners Up

U12s Donal o Leary Prem                           Enniskerry A                                     Arklow Town / Ashford

U12s Wdsl Division 1                                   Roundwood                                     Coolboy

U12s Wdsl Division 2A                                Newtown                                          Avonmore

U12s Wdsl Division 2B                                Wicklow Town                                 Ashford B


U13s The Wicklow Advertiser                   Rathnew                                           Avonmore A

U13s The Wicklow Add, Division 1           Wicklow Rovers                              Aughrim

U13s The Wicklow Add, Division 2           Shillelagh                                         Enniskerry B

U13s The Wicklow Add, Division 3                                 Carnew / Roundwood


U14s Wicklow Office Supplies                    Ashford                                            Aughrim

U14s Wicklow Office Sup, Div 1                 Rathnew                                          Greystones Utd


U15s K & K Windows Premier                    Ashford                                            Rathnew

U15s K & K Windows Division 1                 Wicklow Rovers B                          Carnew






                                 JAKO CUP FINALS 2019

        Sunday 17th November Arklow Towns Grounds

                               ( All Weather Pitch )


9:30am        U12s Div 2            Avonmore     v       Newtown                 0 - 1

 

10:45am      U12s Div 1            Coolboy         v       Roundwood            1 - 4

 

12:00pm      U12s Prem            Ashford         v       Wicklow Rovers     0 – 5 

 

13:30pm      U13s Div 1            Shillelagh       v       Carnew                   1 – 4 

 

15:00pm      U13s Prem            Rathnew        v      Wicklow Rovers     6 – 1 

 

16:30pm      U14s Prem             Wicklow Rovers  v  Aughrim               0 – 2 

 

 18:00pm      U15s Prem             Rathnew               v  Coolboy               4 – 2






                                 WDSL SHIELD FINALS 2019

        Sunday 1st December,  Arklow Towns Grounds

                               ( All Weather Pitch )






 9:30am      Shield A4     Arklow Town B    v           Wicklow Town           2 – 5

 

10:45am     Shield A3      Rathnew               v           Ashford B                   0 – 2


12:00pm     U14s Choice Media Shield         Wicklow Rovers  v  Aughrim     E/T Pen

                           

14:00pm     Shield A2     Shillelagh             v            Arklow Utd A                 2 – 0


15:15pm     Shield A1     Arklow Town A   v           Wicklow Rovers A          0 – 1





============================================================================================


Roll of Honour 2018



Roll of Honor 2017  2018


 


                                                                        Winners                                                           Runners Up


 


U12 Donal o Leary Prem                         Arklow Town                                                       Enniskerry


U12 Wdsl Div 1                                         Avonmore A                                                        Greystones Utd A


U12 Wdsl Div 2                                        Greystones Utd B                                                Glencormac


U13 MPGM Prem                                    Aughrim                                                                Ashford 


U14s Wicklow Office Supplies               Rathnew                                                              Wicklow Rovers A


U14 Wdsl Div 1                                         Arklow Town                                                      Newtown

 

U15 K & K Windows Prem                     Roundwood                                                         Coolboy


U16 Arklow  Coral Leisure                      Wicklow Town                                                    Coolboy  


 


U11s B Cup                                                Rathnew Yellow                                                  Sporting Greystones

U11s B Plate                                              Shillelagh Blue                                                     Greystones Utd C

U11s A Cup                                               Enniskerry                                                            Wicklow Rovers U10

U11s A Plate                                             Arklow Town Black                                             Wicklow Rovers Green   


 

Choice Media Bowl U16s                        Wicklow Town                                                    Wicklow Rovers



Challenge Cup 12/13                                Aughrim U13                                                      Rathnew U12


Challenge Cup 14/15                                Wicklow Rovers 15s                                          Arklow Celtic U15



Jako Cup U12 Prem                                      Arklow Town                                                 St Anthonys


Jako Cup U12 A1                                           Avonmore                                                      Coolboy


Jako Cup U12 A2                                           Rathnew                                                        Greystones Utd B


Jako Cup U13 Prem                                       Aughrim                                                         Greystones Utd


Jako Cup U13 A1                                            Rathnew                                                        Wicklow Rovers


Jako Cup U14s Prem                                      Rathnew                                                        Arklow Celtic


Jako Cup U4s A1                                             Arklow Town                                                 Coolboy


Jako Cup U15 Prem                                        Roundwood                                                   Arklow Celtic


Jako Cup U16 Prem                                       Wicklow Town                                               Avonmore





========================================================================






Roll of Honour 2016/2017



U12s Competitive                                                                           Time 12:00pm          


 


U12 Shield Group 1 Winners                                Wicklow Rovers A


U12 Shield Group 1 Runners/up                          Aughrim Rangers A


U12 Shield Group 2 Winners                                Wicklow Town


U12 Shield Group 2 Runners/up                          Carnew


U12 Shield Group 3 Winners                                 Arklow Utd


U12 Shield Group 3 Runners/up                           Roundwood


U12 Shield Group 4 Winners                                 Wicklow Rovers U11s


U12 Shield Group 4 Runners/up                           Wolfetone


==============================================================================


U12 Prem League Winners                                    Wicklow Rovers A


U12 Prem League Runners/up                              St Anthonys


U12 Div 1 League Winners                                     Ashford Rovers


U12 Div 1 League Runners/up                              Wolfetone


U12 Div 2 League Winners                                     Wicklow Rovers B


U12 Div2 League Runners/up                                St Pats


==============================================================================


U12 Prem Cup Winners                                          Wicklow Rovers A


U12 Prem Cup Runners/up                                    Aughrim A


U12 Div 1 Cup Winners                                           Arklow Utd


U12 Div 1 Cup Runners/up                                     Ashford


U12 Div 2 Cup Winners                                           Wicklow Rovers B


U12 Div 2 Cup Runners/up                                     Rathnew B


 


==============================================================================


 


U13s Competitive                                                                           Time 2:00pm          


 


U13 Shield Prem Winners                                   Wicklow Rovers A          


U13 Shield Prem Runners/up                             Newtown      


U13 Shield Div 1 Winners                                    Rathnew      


U13 Shield Div 1 Runners/up                              Arklow Celtic            


U13 Shield Div 2 Winners                                    Coolboy Rangers         


U13 Shield Div 2 Runners/up                              Ashford Rovers A          


 


==============================================================================


U13 Prem League Winners                                  Wicklow Rovers A


U13 Prem League Runners/up                            Arklow Celtic


U13 Div 1 League Winners                                   Carnew


U13 Div 1 League Runners/up                            St Anthonys A


U13 Div 2 League Winners                                  Coolboy


U13 Div2 League Runners/up                             Greystones Utd A


U13 Div 3 League Winners                                  Roundwood


U13 Div3 League Runners/up                             Wicklow Rovers B  


==============================================================================


U13 Prem Cup Winners                                          Wicklow Rovers A


U13 Prem Cup Runners/up                                    Newtown


U13 Div 1 Cup Winners                                           Roundwood


U13 Div 1 Cup Runners/up                                     Ashford Rovers A


 


==============================================================================


 


 


U14s Competitive                                                                           Time 2:30pm


 


U14 Shield Prem Winners                                             Roundwood


U14 Shield Prem Runners/up                                       Wicklow Rovers B


 


U14 Prem League Winners                                           Roundwood


U14 Prem League Runners/up                                     Coolboy


 


U14 Div 1 League Winners                                            Wicklow Rovers B


U14 Div 1 League Runners/up                                      Arklow Celtic             


 


U14 Prem Cup Winners                                                  Greystones Utd


U14 Prem Cup Runners/up                                            Roundwood


 


===========================================================================


==============================================================================


 


U15s Competitive                                                                           Time 3:15pm


U15 Shield Prem Winners                                   Wicklow Town         


U15 Shield Prem Runners/up                             Coolboy Rangers 


   


U15 Shield Div 1 Winners                                    Wicklow Rovers 14s  


U15 Shield Div 1 Runners/up                              Arklow Town A 


          


U15 Shield Div 2 Winners                                    Enniskerry          


U15 Shield Div 2 Runners/up                              Avonmore         


 


==============================================================================


 


U15 Prem League Winners                                 Wicklow Town


U15 Prem League Runners/up                           Coolboy


 


U15 Div 1 League Winners                                  Arklow Town A


U15 Div 1 League Runners/up                            Aughrim


 


 


U15 Div 2 League Winners                                    Enniskerry


U15 Div2 League Runners/up                               Newtown


 


U15 Div 3 League Winners                                    Wicklow Rovers B


U15 Div 3 League Runners/up                              Avonmore


==============================================================================


U15 Prem Cup Winners                                          Wicklow Town


U15 Prem Cup Runners/up                                    Coolboy


U15 Div 1 Cup Winners                                           Newtown


U15 Div 1 Cup Runners/up                                     Avonmore


==============================================================================


U16s Competitive                                                                           Time 3:45pm


U16 Shield Prem Winners                                   Avonmore         


U16 Shield Prem Runners/up                             Wicklow Rovers A      


U16 Shield Div 1 Runners/up                              Little Bray            


==============================================================================


U16 Prem League Winners                                  Avonmore


U16 Prem League Runners/up                            Wicklow Rovers A


 


U16 Div 1 League Winners                                   Roundwood


U16 Div 1 League Runners/up                             St Anthonys


 


==============================================================================


 


 


 


 


 






ROLL OF HONOUR 2015/2016

 

U12 Prem League   Winners  Atfc A                         R/Up Wolfetone                       (16)

U12 Div 1 League    Winners Newtown                   R/Up Roundwood                    (17)

U12 Div 2 League    Winners Carnew                       R/Up Coolboy                           (20)

 

U13 Prem League     Winners Atfc A                         R/Up Wicklow Rovers A         (24)

U13 Div 1 League    Winners St Anthonys                R/Up Coolboy                          (27)

 

U14 Prem League     Winners Shamrock Bhoys       R/Up Coolboy                          (30)

U14 Div 1 League    Winners Roundwood                 R/Up Atfc B                             (33)

U14 Div 2 League    Winners Aughrim                       R/Up Atfc C                              (12)

 

U15 Prem League     Winners Atfc A                          R/Up Roundwood                   (Mick Britton)

 

U16 Prem League     Winners Wicklow Rovers A    R/Up Avonmore                       (44)

 

==================================================================================

 

U16 Prem Shield     Wicklow Rovers A v Atfc U15s                  Atfc U15s Win 3 – 0

U16 Div 1 Shield    Greystones Utd v Wicklow Rovers B           Wicklow  Win  4 – 2

U15 Prem Shield    Dublin Oaks v Avonmore                              Avonmore Win 1 – 1 ( 2 – 1 E,T )

U15 Div 1 Shield    Ashford  v  St Anthonys                                Ashford Win  2 – 1

U14 Prem Shield   Greystones Utd v Arklow Town A                 Atfc A   Win 4 - 3

U14 Div 1 Shield    Roundwood v Wicklow Rovers U13s           Roundwood Win 2 – 0

U14 Div 2 Shield    Aughrim v Wicklow Rovers B                     Wicklow Rovers B Win 4 - 0

 

U13 Div 1 Shield    Wicklow Rovers B v Coolboy                    Wicklow B  Win 2 – 2 ( 3 – 2 E,T )

U13 Div 2 Shield    Atfc B  v  Roundwood                                 Roundwood    Win  7 – 2

 

U12 Group 1         Atfc A v Wicklow Rovers A                           Atfc A  Win  1 – 1 ( 2 – 1 E,T )

U12 Group 2         St Anthonys v Aughrim Blue                          St Anthonys Win  3 - 1

U12 Group 3         Roundwood v Newtown                                  Roundwood Win 3 – 3 (4-3 Penaltys

U12 Group 4         Carnew v Glencormac                                      Carnew Win 2 – 0

U12 Group 5         Coolboy v St Pats                                              Coolboy Win 1 – 1  (3-2 Penaltys)

======================================================================================

Cups

U16 Prem             Winner Wicklow Rovers A        R/Up Wicklow Rovers B  (1-1) 7-6 Penaltys   (42)

----------------------------------------------------------------------------------------------

U15 Prem             Winner Atfc  A                       R/Up  Roundwood                                                   (28)

----------------------------------------------------------------------------------------------

U14 Prem            Winner  Greystones Utd A   R/Up Coolboy             (5-1)                                      (37)

----------------------------------------------------------------------------------------------

U14 Div 1            Winner Roundwood               R/Up  Newtown          (6-1)                                    (22)

----------------------------------------------------------------------------------------------

U14 Div 2              Winner Aughrim                     R/Up  Avonmore       (5-2)                                     (35)

----------------------------------------------------------------------------------------------

U13 Prem               Winner Wicklow A                 R/Up  Atfc A               (2-1)                                    (23)

----------------------------------------------------------------------------------------------

U13 Div 1            Winner Wicklow Rovers B        R/Up Roundwood         (6-0)                               (25)

----------------------------------------------------------------------------------------------

U12 Prem             Winner ATFC A                          R/Up  Wicklow A            (1-0)                              (15)

----------------------------------------------------------------------------------------------

U12 Div 1            Winner Newtown                 R/Up Wicklow Rovers B  (3-0)                                  (18)

----------------------------------------------------------------------------------------------

U12 Div 2            Winner Coolboy                     R/Up Ashford                   (5-1)                                 (19)

----------------------------------------------------------------------------------------------

U11 Div 2 B Shield Winners       Avonmore        R/Up Enniskerry

U11 Div 2 A Shield Winners       Greystones B   R/Up Glencormac

U11 Div 1    Shield Winners        Carnew             R/Up Ashford

U11 Prem    Shield Winners        St Anthonys     R/Up Newtown

 

U11 Div 2    League Winners       Greystones B   R/Up Glencormac

U11 Div 1    League Winners        Newtown         R/Up St Anthonys

U11 Prem    League Winners        Atfc                   R/Up Rathnew

 

 

U11 Div 2 Cup Winners     Glencormac                R/Up Greystones   (6-1)                               (9)

U11 Div 1 Cup Winners      Wicklow Town          R/Up Roundwood  (5-2)                               (8)

U11 Prem Cup Winners     ATFC                           R/Up Rathnew         (3-1)                              (11)

Club Person of the Year  =  Maurice Walsh.

 

 


Noticeboard

RTÉ Soccer News